poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Żywe ogrodzenie alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, tymczasem często służą dodatkowo za ozdobę. Przeważnie takie sztachety z PCV sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie w mgnieniu oka rosną i mocno się zagęszczają. Dużo wdzięku maja także takie żywe ploty, jakie wiodą poprzez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer nieopodal takiego parkanu wycisza i odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które panują w skwerze, również nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć także ekspansywnie rozkwitają, lecz chcą również wiele miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z plastiku z Jaworzna zdołają być nadzwyczaj smukłe, choć powinno się je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie plot wyznacza się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•ekspresowo wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony ogrodu, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PCV z Olsztynka stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz