środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na ogrodzenia plastikowe na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wtedy rozmaite pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno również siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nierównych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety Winylowe używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na sztachetki z Winylu na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także plotki plastykowe na plot i furtę ze sztachet stawia się z skał przeróżnego układu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z fragmentów o niesymetrycznych obrysach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, by forma każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z plastyku z Grójca z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają również mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, ażeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz