wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty drewniane

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Niewłaściwie konserwowane ogrodzenia drewniane w mgnieniu oka się psują i mogą nieodwołalnie stracić swój pierwotny czar oraz własności. Decydując się na używanie drzewa na płot wskazane jest poznać sposoby pielęgnacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas zdołamy napawać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa należy zacząć od właściwego i starannego przygotowania towaru na ogrodzenie, gdyż od tego zależy rezultat finalny naszych prac. Przed zastosowaniem produktów do protekcji oraz ozdoby ogrodzeń z drzewa kluczowe jest oszacowanie, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi symptomów biokorozji. Nie prędzej niż po zakończeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, głównie w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robakami. Gdy ochronimy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, wypada nanosić następne amalgamaty, które ochronią je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli reflektujemy zdołać zachować naturalny odcień drewna naszego ogrodzenia, winniśmy użyć bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu określonego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy płot od środka, lecz nie wytworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Zabezpieczone w ów sposób płot pozostanie matowe i przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej oraz trwalszej protekcji ogrodzenia, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki efektywniej niż w wypadku impregnatu ochroni ogrodzenie przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać ażeby płoty z drzewa były trwałe należy poświęcić im dużo uwagi i troski.

Zgoła inaczej jest w wypadku ogrodzeń wykonanych z plastiku. Ten typ ogrodzeń jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne przez co nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia z plastiku nie ulegają również biokorozji stądtoteż służą swoim właścicielom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz